Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon, cansız objelerde hastalık yapabilen sporlar hariç mikroorganizmaların yok edilmesi veya çoğalmasının engellenmesi işlemidir. Bulunduğumuz ortamlarda toprak, hava ve suyun oluşumlarını tetiklediği birçok mikroorganizma bulunmaktadır. Evlerimizdeki yataklarda, baza altlarında, halılarda, duvarlarımızda ofislerimizde temizlik yapılsa dahil mikroorganizmalar varlığını devam ettirecektir. Dezenfeksiyonun amacı da ; organizmada gelişebilecek olası bir enfeksiyonun başlamasını engellemek için ortamdaki potansiyel tehlikeye sahip mikroorganizmaları tür ve sayıca azaltmak veya yok etmektir.

Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Dezenfeksiyon işlemi için çeşitli yöntemler yer alsa da en çok kullanılan yöntemlerin başında; Kimyasal, Mekanik, Fiziksel ve Radyasyon  yöntemi bulunmaktadır.

Fiziksel yöntem ile dezenfeksiyonda; yüksek ısıda olan UV ışınları ile pis sular arıtılabilmektedir. Halk arasında ısı ile olan dezenfeksiyon denince her ne kadar suyun kaynatılması olarak algılansa da bu ısı ile dezenfeksiyon pahalı makineler ile yapılabilmesinden ötürü çok tercih edilebilen bir yöntem değildir. Özellikle diş hekimleri bir hastada kullandığı malzemeleri diğer bir hastada kullanabilmesi için steril hale getirebilmek adına UV ışınları ile dezenfeksiyon yöntemini tercih etmektedir.

Radyasyon yönteminde ise gama ışınları ile dezenfektasyon sağlanmaktadır.

Mekanik yöntem ile dezenfeksiyon denince biyolojik yöntemler aklımıza gelmelidir. Biyologların kullandığı çökeltme ve biyolojik tasviye işlemleri örnek verilebilir.

Kimyasal dezenfeksiyon yönteminde, başlıca klor, brom, ozon, fenol, alkol, sabun ve deterrjanlar hidrojen peroksit ve çeşitli asitler kullanılmaktadır.Günümüzde gazın sıvı hale getirilmiş şekliyle brom ve klorun en çok havuzların dezenfeksiyonunda kullanıldığını görebiliriz.

En İlaçlama ile Nerelerde Dezenfeksiyon Yapıyoruz?

En ilaçlama olarak başlıca;

  • Yer, Yüzey ve Duvarlarda,
  • Su depolarında,
  • Apartman boşluğu, bodrum katları ve zeminlerde,
  • Gıda Üretim yerlerinde,
  • Depolarda,
  • Hayvan barınaklarında,
  • Nakil Vasıtalarda,
  • Sağım hane ve Makinalarında

Dezenfeksyion uygulaması yapabiliyoruz. Sizde profosyonel dezenfeksiyon hizmeti için şimdi iletişim numarlarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Avcılar da kaliteli hizmet veren bir böcek ilaçlama firması arıyorsanız En ilaçlama 7/24 yanı başınızda. Şimdi sizde iletişim formundaki numaralardan arayarak veya formu doldurarak sorununuz hakkında acil destek alabilirsiniz.