Image module

Hamam böceği, hemen her alanda yaşamaya uyum sağlamış olan; aktif şekilde bakteri ve mikrop taşıdığından bakteriyal ve viral sağlık sorunlarına neden oluşturan bir canlı olduğundan oldukça tehlikelidir ve bu canlılara karşı hamam böceği ilaçlama yaptırılması büyük önem içerir. Bahusus, yaz aylarında artış gösteren bu canlıların sıcak havalarda çok hızlı üremelerinin nedeni, daha kolay yiyecek bulmaları ve yumurtalarının daha hızlı çatlamasıdır. Nemli alanlarda daha sık görülen ve ağırlıklı olarak, kirli ve rutubetli yerlerde yuva yapan hamam böcekleri, temiz alanlarda da görülebilir. Zira çok hızlı yayılır ve her alana dağılabilirler. Bu nedenle; cafe, restoran, fırın gibi bu haşerelerin görülme ihtimalinin yüksek olduğu yerler ile rutubetli ve nemli alanlarda hamam böceklerine rastlanmasa dahi, önlem amacıyla hamam böceği ilaçlama yaptırmak önem taşır.

  • Ortalama olarak 2-3 cm büyüklüğünde olan bu canlılar, hepçil olarak beslenir ve nemli alanlarda daha sık görülür.
  • Hemen hemen her bölgeye yayılmış olan hamam böcekleri, tundra ikliminin görüldüğü bölgeler dışında her yerde yuva yapabilmektedir.
  • İnsanların gıda maddelerini de tüketebilen hamam böcekleri, yaydıkları bakteri ve mikroplar ile sindirim problemleri ile besin zehirlenmelerine yol açabilmektedir.
  • Diğer gider böcekleri gibi son derece dayanıklı olan bu haşereler, suyun altında uzun süre yaşayabildiği gibi; kafası koptuğunda da yaşamsal faaliyetlerine devam eder. Zira kafası, vücudunun arka kısmında yer almaktadır.
  • Yumurtlama yöntemi ile çoğalan bu haşereler, etkili şekilde hamam böceği ilaçlama yapılmadan, yok edilemez.
  • Ortalama olarak ayda bir yumurta bırakan ve her üreme evresinde yüze yakın larva bırakan hamam böcekleri, kısa sürede geliştiğinden, yavrular ile yetişkinleri ayırt etmek mümkün olmamaktadır.
  • Akla gelebilen tüm besin maddelerini tüketebilen bu haşereleri yok etmek için profesyonel böcek ilaçlama firmaları aracılığı ile hizmet almak önemlidir.
  • Hamam böceği ilaçlama, bu haşerelere karşı tek etkili çözüm olacağı gibi, sağlık açısından da bu canlıların yaydığı zararlı organizmaları yok edeceğinden son derece önemlidir.

Hamam böcekleri, kirli alanlarda dolaşan ve genellikle rögar, kanalizasyon gibi alanlarda görülen haşereler olduklarından, milyonlarca bakterinin aktif taşıyıcılığı yapmaktadır. Taşıdığı mikropları, gezindiği temiz alanlara da bulaştıran bu haşereler, çok aktif oldukları ve çok hızlı hareket ettiklerinden, bulundukları alanda her yere zararlı mikroorganizmaların yayılmasına neden olur. Bu şekilde bakteriyal hastalıkların neden olan hamam böcekleri uzun vadede, daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Dolayısıyla, bu canlıların görüldüğü alanlarda hamam böceği ilaçlama yaptırmak gerekli olduğu gibi, ilaçlama uygulaması için de temkinli davranmak önemlidir.

Hamam böcekleri, yalnızca ülkemizde değil, dünyada da pest kontrol işlemlerinin en fazla uygulandığı haşerelerin başında gelir. Mücadelesi zor olan bu canlılar, çok hızlı ürediklerinden, etkili ilaçlar kullanılmadan yok edilemez. Bu nedenle hamam böceği ilaçlaması, bu haşerelerin yoğunluk oranı ile ortamın özellikleri doğrultusunda belirlenerek uygulanmalıdır. Sıvı ya da jel ilaçlar ile hamam böceklerinden kurtulmak mümkün olduğu gibi, doğal yollarla hamam böceğini yok etmek mümkün değildir. Her alanda görülebilen gider böcekleri türleri ile en etkili mücadele tekniği hamam böceği ilaçlaması yaptırmaktır.

Hemen Bize Ulaşın