Image module

Parazit haşerelerden biri olan pireler, taşıdıkları virüsleri insanlara ve hayvanlara bulaştırarak birçok sağlık sorununa ve salgın hastalıkların iyiden iyiye yayılmasına neden olur. Yakın geçmişte binlerce insanın ölümüne neden veba hastalığının en aktif taşıyıcılarından biri olarak görev yapmıştır. Zıplayarak hareket eden pireler, virüsleri diğer hayvanlardan alabildikleri gibi, ölü hayvanlarla temas ettikleri anda da alabilir. Vücutta kızarıklık ve sürekli kaşıntıya neden olan bu haşereler pire ilaçlamayapılmadığı sürece özelikle kapalı alanlarda çoğalmaya devam edecektir. Bu nedenle pire ile mücadele için pire ilaçlama yaptırmak büyük önem taşır.

Pire ısırığı, hem hayvanlarda hem de insanlarca ciddi etkilere yol açabilmektedir. Özellikle küçük çocuklarda, enfeksiyonlara ve alerjilere neden olan pire ısırığı, zayıf hayvanların hastalanmasına neden olabilmektedir. Memeli canlıları konak olarak kullanan ve taşıdıkları virüsleri, kan emerken bulaştıran pirelerden kurtulmak için pire ilaçlama yaptırmak şarttır. Aksi durumda, pire ortamda bulundukça, insanları ve hayvanları ısırmaya devam edecek, bu şekilde sağlık sorunları da giderek artış gösterecektir. Pireler 3 mm büyüklüğünde olduğundan, bu haşerelerin varlığı da çoğu zaman vücuttaki ısırık izlerinden anlaşılmaktadır. 1mm çapında bir kızarıklığa neden olan bu haşereler, vücutta sürekli olarak kaşıntıya da yol açar.

En hızlı üreyen haşerelerin başında gelen pireler, uzun süre beslenmeden de yaşayabilmektedir. Bir yıl içerisinde yaklaşık 15 defa üreyen bu haşereler, her üremede ortalama 20-30 tane larva bırakmaktadır. Larvadan çıkan yavrular ise bir hafta içerisinde ergin hale gelerek kan emmeye başlar. Pireler kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarda sıklıkla görülmekle birlikte kümes hayvanlarında da görülebilmektedir. İnsanlara bu hayvanlar yoluyla bulaşan pireler, insan vücudunda yuva yapamaz. Ancak güçlü bacakları ile hayvanların tüyleri arasında kolaylıkla yuva yapabilen pireden kurtulmak için ilaçlama yaptırmak şarttır. İnsan vücudunu sadece kan emmek amacıyla kullanan pireler, hayvan vücudunda kolaylıkla yuva yapabildiği için daha hızlı çoğalmaktadır.

Pirelerden kurtulmak için ilaçlama hizmeti alırken, sağlığın olumsuz etkilenmemesi de büyük önem taşır. Bu nedenle pireleri yok etmek için Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve güvenilir şekilde hizmet veren pire ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır. Kalitesiz ilaçlar kullanan ya da ilaçlama yöntemleri hakkında yeterli bilgiye haiz olmayan haşere ilaçlama servisleri tarafından yardım almak sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilir.

Hemen Bize Ulaşın